Contact: +91-48 22-256 056 | cekcape@gmail.com











Carrer Guidance & Placement cell

asd

CGPC Coordinator:

Mrs.Asha Vijayan

Assistant Professor in Computer Science and Engineering
Contact Number: 9656852559
Email Address: cgpckgr@gmail.com

CGPC Committee

1. Mr. Arun R.Chandran Assistant Professor in Electronics & Communications
Contact Number: 9496264661
2.  Dr. Mathew B V HOD Civil Engineering
3.  Dr. Indu P Nair HOD Electrical and Electronics
4. Dr. Rini Jones S B    HOD Electronics and Communication Engineering
5. Mr. Ojus Thomas Lee HOD Computer Science and Engineering
6.Ms. Rekha V R HOD Information Technology
7. Ms. Jasna K HOD Electronics and Instrumentation Engineering
8. Dr. Ajayakumar C B HOD Applied Science and Humanities

Placement Details of 2017-2018 batch

SlNo Name  Branch  Company
1 Arun George CSE Wipro
2 Steffy Mary Joseph CSE ExperionIBS
3 Soumya Mariyam Joseph CSE IBS
4 Anjana S ECE Quest
5 Riya Kuriakose CSE Quest
6 C R Kiran EIE Evobi Automations, Tech Mahindra
7 Mebin George Mathew EIE Evobi Automations
8 Athirasree Das CSE Tech Mahindra
9 Blessy Joseph IT Tech Mahindra
10 Geethu Prasannan CSE Tech Mahindra
11 Lakshmi S Nair CSE Tech Mahindra
12 Reshma R Gopal CSE Tech Mahindra
13 Tim Abraham EEE Tech Mahindra, Infiniz IT Solutions
14 Amrutha Balakrishnan CSE Gadgeon
15 Sruthy Raj S CE Agile Business Consultancy ,Infiniz IT Solutions
16 Niveda K Abraham CSE Agile Business Consultancy,Travancore Analytics
17 Asha Krishna ECE Agile Business Consultancy
18 Sussana Paul ECE Agile Business Consultancy,Infiniz IT Solutions
19 Sreekutty CSE Travancore Analytics
20 Smrithy Santhosh CSE Infiniz IT Solutions
21 Akhil Saji ECE Infiniz IT Solutions
22 Akhila G CSE Infiniz IT Solutions
23 Resmi K V CSE Infiniz IT Solutions
24 Swaroopa Raju EEE Infiniz IT Solutions
25 Christy Jo Manthara IT Infiniz IT Solutions,Support Sages,FACE
26 Chinnu S nair CE Infiniz IT Solutions
27 Arya Venugopal EEE Infiniz IT Solutions
28 Toya Soumya IT Infiniz IT Solutions
29 Prince Abraham EEE Infiniz IT Solutions
30 Victor John EEE Infiniz IT Solutions
31 Meera Mohan CE Infiniz IT Solutions
32 Annu Thomas ECE Infiniz IT Solutions,OYO Rooms
33 Karthika Jayan ECE Infiniz IT Solutions
34 Lino Sebastian IT Infiniz IT Solutions
35 Nikhil J CSE Infiniz IT Solutions
36 Stany V Jacob CE Infiniz IT Solutions
37 Vishal Varghese George CSE EK Technologies
38 Aiswarya C.B CSE EK Technologies
39 Sreedevi Mohanan IT Support Sages
40 Anakha Roy ECE Support Sages
41 Neeraja K Gopi CSE 6d Technologies
42 Athul S ECE 6d Technologies
43 Sreelakshmi R CSE 6d Technologies
44 Jishnu M Nair CSE FACE
45 Resika Renjith ECE FACE
46 Amrutha Biju CSE Muzuriz
47 Abhi Raj R S EIE PIT Solutions
48 Joffitta Joseph ECE PIT Solutions

 

Placement Details of 2017 batch

Sl. No. Name of Student Branch Company
1 Jilu Joy CSE Wipro
2 Arya Prasad CSE Wipro
3 Shifana Shajihan EEE Wipro
4 Jerin Xavier EEE Wipro
5 Alphy Joseph CSE Wipro
6 Athira S. Prakash CSE Biztime IT Solutions
7 Joby Korah George CSE Biztime IT Solutions
8 Joshy Issac Chacko CSE Biztime IT Solutions
9 Alan Thomas CSE Biztime IT Solutions
10 Sreelakshmi C. H. CSE CSS Corp
11 Ampady M. EIE Pragmatix
12 Arin Sara Mathew EIE VVDN Technologies
13 S. Aswathy EIE Neona Embedded Labs
14 Vidya S. Venugopal EEE FACE
15 Anishka S. Nair CE Silpa Projects & Infrastructure (I) Pvt. Ltd.
16 Nanditha S. CE Silpa Projects & Infrastructure (I) Pvt. Ltd.
17 Athira Venugopal CE Silpa Projects & Infrastructure (I) Pvt. Ltd.
18 Reeshma P. Prakashan CSE Applied Payments Tech
19 Erimatra Darrin Luke CE A&A Concrete Mix
20 Badusha Razack CE A&A Concrete Mix
21 Liya Mathew ECE SMART Training Resources India Pvt. Ltd.
22 Sukanya K. IT SMART Training Resources India Pvt. Ltd.
23 Neethu Prakash ECE SMART Training Resources India Pvt. Ltd.
24 Pooja Unnikrishnan CSE SMART Training Resources India Pvt. Ltd.
25 Eldho Jacob EEE Xtrematix Automation Pvt. Ltd.

 

Placement Details of 2016 batch

Sl. No. Name of Student Branch Company
1 Jacob Jose IT IBS
2 Jibu Jacob Joy EEE
3 Parvathy T. S. EEE
4 Gopika M. A. ECE
5 Rudhishna N. Nair ECE
6 Sandra S. Thadathil ECE
7 Nimish David Mathew CSE Experion Technologies Pvt. Ltd.
8 Minnu Ann Abraham CSE
9 Akhil R. CSE
10 Anjali G. CSE
11 Akhil R CSE UST Global
12 Bineeta Tresa Manuel CSE
13 Shilly P Joy CSE
14 Krishnendu C G CSE
15 Reshma B CSE
16 Saumya Cherian CSE
17 Vinitha V.N. EEE
18 Gils Mathew ECE
19 Akhil Prasad ECE
20 Deepa Harindran ECE
21 Jiby Theresa Abraham ECE
22 Sangeetha Reji ECE
23 Sharon Varghese ECE
24 Aleena Mathew ECE
25 Aiswarya Liz Philip ECE
26 Leenu P Joy ECE
27 Shwetha Susan Shibu CSE MPhasis
28 Melvin Bapuji CSE
29 Gowripriya R. ECE
30 Oshin Jose ECE
31 Parvathy Anil ECE Wipro
32 Athira K. M. CSE
33 Aravind Babu ECE
34 Ardra Asokan CSE
35 Jibu Jacob Joy EEE
36 Alphy Maria James CSE
37 Akhil R. CSE Procsys
38 Nimya Tom CSE 6d Technologies
39 Jennifer Milton IT Infosys
40 Oshin Jose ECE
41 Anjali Krishna IT Inoltro
42 Vishnu Suresh EEE Speridian Technologies
43 Amil Sajeev IT
44 Akhil R. CSE TCS
45 Minnu Ann Abraham CSE
46 Athira K. M. CSE
47 Jacob Jose IT
48 Christy Mathew IT
49 Justin K Xavier ECE
50 Aleena Mathew ECE
51 Dhanya K J EEE

 

Placement Details of 2015 batch (prepared on 1-06-2015)

Sl. No. Details of Student Company
1 Jagajith M. Kalarickal, CSE TCS
2 Thrishna S. Nair, EIE
3 Anju N. Namboothiri, IT QBurst
4 Christy, ECE
5 Jagajith M. Kalarickal, CSE
6 Shyam S., CSE
7 Ananthu Anilkumar, CSE Quest Global Engineering Services Pvt. Ltd.
8 Asif Thanveer, ECE
9 Haripriya G., CSE
10 Iris Susan Eapen, CSE
11 Keerthi Raju, CSE
12 Mahima Susan Eapen, CSE
13 Prince George, EIE
14 Resma M., CSE
15 Saritha V., ECE
16 Sruthy Thomas, CSE
17 Swetha Jaiby, CSE
18 Reshma Raju, CSE IBS Software Services Pvt. Ltd.
19 Rahul Raju, ECE
20 Dani P. Jacob, ECE
21 Lekshmi Vijayakumar, ECE
22 Thrishna S. Nair, EIE UST Global
23 Abhilash Kumar P. K. G., EIE
24 Jincy Joseph, EEE
25 Jithin P., ECE
26 Mathews Baby, ECE
27 Anagha G., ECE
28 Rahul Raj, ECE
29 Aravind Murali, EEE
30 Arathi S., EIE
31 Emil Zhacharia George, ECE
32 Swetha Jaiby, CSE MPhasis
33 Anjana S. Nair, ECE
34 Athulya Byju, IT Unisis Solutions
35 Vindhuja James, CSE
36 Athulya Byju, IT Sutherland Global Solutions
37 Akkudev, EI Corporate 360
38 Emil Zhacharia George, ECE Digital Core Technologies
39 Neenu Roy, IT UST GLOBAL
40 Sreelekshmi R Nair, CSE UST GLOBAL
41 Tom Elias CE Unisis Engineering
42 Sarath Kumar, CSE Yatnam Technologies (P) Ltd.
43 Ram Maheshwar, EEE SHRIRAM GROUP
44 Nithin Abraham, EEE SHRIRAM GROUP
45 Midhun P J, CSE QBURST
46 Akku Mathew C, CSE UST GLOBAL
47 Justin Joseph, CSE Yatnam Technologies
48 Anto Ashik, CSE Yatnam Technologies

 

List of On-campus & Off-campus recruitment drives conducted in the current academic year (2014-2015)

Sl. No. Company
1 TCS
2 QBurst
3 Quest Global Engineering Services Pvt. Ltd.
4 IBS Software Services Pvt. Ltd.
5 UST Global
6 MPhasis
7 Unisis Solutions
8 HCL Technologies
9 Poornam Infovision
10 Flipkart
11 Exenta*
12 Corporate360
13 Ruby Software*
14 Phykon*
15 Abacsys Technologies
16 GES Infotech*
17 Aries Marines*
18 Sutherland Global Solutions
19 Allianz Cornhill
20 Marrs International Services Pvt. Ltd.
21 Medas Middle East Software Systems
22 SAP
23 Digital Core Technologies

* – Awaiting results/interview call